Miejsce pracy i narzędzia opiekuna pacjenta

W tym artykule porozmawiamy o miejscu pracy opiekuna.

Opiekunowi musimy zapewnić 2 takie miejsca, w których będzie pracował. Pierwsze to tzw. back office, czyli przestrzeń gdzie opiekun może sobie w spokoju usiąść, rozłożyć laptopa, rozłożyć notatki i wykonywać swoją pracę administracyjną: dzwonić do pacjentów, przygotowywać plany leczenia itd.. To jest takie miejsce, gdzie opiekun nie spotyka się z pacjentem, tylko siedzi sam i wykonuje taką pracę typową biurową. To miejsce musi być spokojne. Opiekun musi mieć w nim możliwość przeprowadzania z pacjentami długich rozmów telefonicznych i skupiania się nad tworzeniem planów leczenia.

Pomyślcie, gdzie możecie zorganizować takie miejsce u Was w klinice. To nie może być miejsce w poczekalni w kącie, czy takie gdzie będzie musiał trzymać swój laptop na kolanie. Zadbajcie o takie miejsce dla opiekuna, aby mógł on wykonywać swoją pracę skutecznie.

Drugie takie miejsce to przestrzeń, gdzie opiekun będzie mógł rozmawiać z pacjentem w intymnych warunkach. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, może się to odbywać albo w gabinecie, albo lepiej w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu.

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem pokojów konsultacyjnych. Urządzając swój drugi gabinet, w którym teraz pracujemy, nie byłem przygotowany na to, że będę korzystał z opiekuna pacjenta. Nie miałem miejsca na punkty konsultacyjne. Przygotowałem natomiast swoje piękne biuro, w którym przebywałem i spotykałem się z ludźmi. No i niestety z tego biura musiałem rezygnować. Został on przerobiony na pokój konsultacyjny. Obecnie korzystam z tego pokoju jako z biura tylko w momentach, kiedy nie ma pacjentów konsultacyjnych.

Gdybym kiedykolwiek jeszcze projektował wnętrza pod gabinet, zaplanowałbym na pewno pokoje konsultacyjne. Tak jak zrobiłem to w klinice w Bydgoszczy. Mamy w tej lokalizacji zorganizowane 2 pokoje konsultacyjne bezpośrednio przy recepcji i poczekalni. Dzięki temu opiekun widzi od razu wchodzącego do kliniki pacjenta.

W pokojach tych na ścianach wiszą certyfikaty lekarzy. Opiekunki mają tam zgromadzone broszury informacyjne dla pacjentów, modele, laptopy, drukarkę. Jest to proste pomieszczenie, w którym można w spokoju z pacjentem porozmawiać.

A jakie są narzędzia pracy opiekuna? Czego potrzebuje, żeby wykonywać swoją pracę?

  1. Na pewno telefonu. Bardzo rekomenduje centralę telefoniczną. Jeśli pacjent będzie odpowiadał na numer, to może się łączyć z poszczególnymi członkami zespołu. Dodatkowo wszystkie rozmowy są rejestrowane, więc możemy je kontrolować.
  2. Opiekun potrzebuje też na pewno dobrego laptopa, w którym będzie mieć zdjęcia, filmiki i będzie mógł zapisywać wszystkie dane podczas rozmowy z pacjentem.
  3. Potrzebuje programu do zarządzania gabinetem, najlepiej takiego, który ułatwia proste tworzenie planów leczenia.
  4. Potrzebuje oczywiście programu do zarządzania projektami. Pozwala on nam przede wszystkim planować zadania na każdy dzień. Przypomina o różnego rodzaju zadaniach do wykonania. Przechowuje tzw. CRM, czyli medyczne informacje i niemedyczne informacje o pacjencie, pokazuje status leczenia. Zawiera check listy, które opisywałem w poprzednim artykule.
    Taki program pozwala też na łatwą i sprawną komunikację w zespole, na dodawanie sobie zadań, organizowanie własnych zadań i pozwala też monitorować pracę opiekuna przez osobę zarządzającą. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie mamy jeszcze osoby zaufanej i sprawdzonej to musimy monitorować, czy wykonuje wszystkie zadania z listy, którą zleciliśmy.
  5. Kolejnym narzędziem pracy są też wszystkie materiały pomocnicze do konsultacji, czyli wszelkiego rodzaju materiały marketingowe, ulotki, modele i inne. Są to wszystko narzędzia, z których opiekunowie bardzo dużo korzystają. Takie materiały należy bezwzględnie opiekunowi przygotować. Pacjent wychodzi po konsultacji z torbą pełną różnego rodzaju materiałów. Materiały te opisują problemy, z którymi on się do nas zgłosił i rozwiązania, które na te problemy mamy.

Zadbajcie więc, aby osoba, którą na to stanowisko zatrudnicie, miała zapewnione powyższe narzędzia, aby jej praca mogła być sprawna, skuteczna i komfortowa.


Jeśli jesteś zainteresowany(-a) wdrożeniem Opiekuna Pacjenta do własnej praktyki, zapraszam Cię na stronę: www.skutecznyopiekunpacjenta.pl.Zrobimy audyt Twojej sytuacji, zaplanujemy wdrożenie i przeprowadzimy je w Twoim gabinecie.